Antivirüs Yazılımları ve Antivirüs Programları

Antivirüs veya antivirüs programı, bilgisayarınızı potansiyel tehdit unsurlarına karşı korumaya yardımcı olan yazılımlardır. Antivirüs yazılımları bilgisayarınızı hem internetten gelebilecek virüslere karşı hem de bilgisayarınız içerisinde yer alan virüslere karşı daha korunaklı hale getirmenin en kolay yoludur.

Antivirüs programları, bilgisayarınıza bir ağ kalkanı ve gerçek zamanlı koruma sunan yazılımlardır. (Bazı yazılımlar özelleştirilmiş koruma seçenekleri sunabilir.) Bu yazılımlar bilgisayarınız herhangi bir olası tehditle karşılaştığında size bir uyarı mesajı gönderir ve zararlı bulunan yazılımları otomatik olarak karantinaya taşır. Böylece kimlik avı veya sisteminizi çökertmeye yönelik hazırlanan yazılımlardan etkilenmez ve güven içerisinde bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Özellikle bir Microsoft Windows işletim sistemi kullanıyorsanız mutlaka bilgisayarınızda sizi sürekli koruyacak bir antivirüs programına sahip olmanız önerilmektedir. Antivirüs programları ücretli veya ücretsiz sürümler olmak üzere iki farklı kategori altında incelenebilir.

Ücretli olan antivirüs yazılımları içerisinde daha çok fonksiyona yer verir ve sizi daha aktif şekilde koruyabilir. İş dünyasında yer alan ve ofis bilgisayarı olarak kullanılan bilgisayarlar için ücretli yazılımlar bu nedenle daha çok önerilir. Güvenlik şirketleri tarafından geliştirilen bu yazılımlar sürekli olarak gelişir ve en yaygın olan, en yeni çıkan virüsler otomatik olarak veritabanına eklenir. Sonuç olarak bilgisayarınız her zaman tetikte kalabilir.

AntiVirüs programları genel olarak dört başlık altında çalışmaktadırlar.

TEKLİF ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İlk adım tarama ( scan ) kısmıdır. Bu aşamada, bilgisayarınız sürücülerinde bulunduğu tüm kayıtlı olan tüm dosyalar, programlar, fotoğraflar, videolar genel olarak taranır. Eğer bilgisayarınızın derinlerine yerleşmiş trojan, keylogger gibi virüsler varsa, bunları karantina’ya alır. Bilgisayara zararlı yazılımları bir yerde toplar.

Daha sonraki ikinci aşamada, temizleme ( cleaner ) bölümüdür. Bilgisayarınızda karantinaya alınan zararlı yazılımlar silinerek , bilgisayarınızı düzenli bir hale getirirler. Yalnız bu sırada bazen bazı sıkıntılar,sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bazı zararlı kod yazılımlar, ihtiyacınız ,gerekli olan bir dosyaya, bir fotoğrafa yada bir programa yerleşir. Temizleme sırasında, size gerekli olan bu dosyalar da siline bilmektedir. Böyle bir durumda, işinizi görecek başka bir virüs programı ihtiyaç duyarak indirebilirsiniz.

Bundan sonraki diğer aşama ise kurtarma ( recovery ) aşamasıdır. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde silinen dosyaları verileri kurtarma işlemine denir. Fakat her virüs temizleme programı istediğiniz dosyaları geri kurtaramayabilir. Bu gibi durumlarda farklı bir yazılım ( software) indirmeniz gerekebilir. Genel olarak internette “Recovery Files“ adı altında google’de aratma yaparsanız, istediğiniz programı bulursunuz.

Antivirüs programlarında son işlem koruma aşamasıdır. Bu aşamada, internette gezindiğiniz sırada, eğer zararlı bir yazılım bilgisayarınıza tehdit etmeye çalışırsa, antivirüs programı bunu engeller. Fakat her antivirüs programı, istediğiniz korumayı sağlamaz. Bunun için sizlere Sophos adında son derece kullanışlı programı öneriyoruz.

Virüsten korunma yazılımı

Amacı, bilgisayar virüslerini ve kötü amaçlı yazılım olarak da bilinen diğer kötü amaçlı yazılımları taramak ve ortadan kaldırmak olan bir program veya program şemsiyesinden bahsediyoruz. Virüsten koruma yazılımı, diğer tehditlerle birlikte veri ve güvenlik ihlallerine karşı korunmasında genel çevrimiçi ve bilgisayar güvenlik stratejinizin önemli bir bileşenidir.Basitçe bakıldığında, bir bilgisayar virüsü soğuk bir virüse benzer. Bir bilgisayardan veya cihazdan diğerine geçmek, kendini kopyalamak, işletim sistemlerinize zarar verebilecek ve bunlara sızabilecek kötü amaçlı kodlar veya programlar yaymak için tasarlanmıştır. Virüsler, suçlulara kurbanlarının cihazlarına erişim sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.Bu virüsler ve casus yazılımlar, kötü amaçlı yazılım olarak bilinir ve bilgisayarınıza veya aygıtınıza gizlice yüklenebilir. Kötü amaçlı yazılım, cihazınızı kilitlemekten çevrimiçi etkinliğinizi izlemeye veya kontrol etmeye kadar her şeyi yapabilir. Bu denetim, bilgisayar korsanlarının spam göndermesine ve gizli bilgilerinizi çalmasına olanak tanıyabilir. Bu da kimlik hırsızlığına neden olabilir.

Virüsten koruma yazılımı bizi nelere karşı korur?

Bilgisayar korsanları için kötü amaçlı yazılımın güzelliği, bilgimiz olmadan bir bilgisayara erişme veya bilgisayara zarar verme yeteneğidir. Virüsten koruma yazılımının korumak için tasarlandığı birçok farklı türde kötü amaçlı kodun veya "kötü amaçlı yazılımın" farkında olmak önemlidir:

Casus yazılımlar: Hassas bilgileri çalma
Fidye yazılımı: Zorlayıcı para
Virüsler: İşletim sistemine ve diğer programlara zarar verme
Solucanlar: Kopyaları bilgisayarlar arasında yayma
Truva atları: Bir şey vaat etmek ama başka bir şey sunmak Örn: Kapatmak için Tıkla yazan yerde yeni bir virüse kapı açma işlemini yapar.
Reklam yazılımı: İnternetteki reklamları daha çok tıklama ve izleme yaptırarak rahatsızlık verir.
Spam: İstenmeyen e-posta yaymak. Sabit IP adresi kullananlar için tehlikelidir. IP adresini blackliste sokar.

Windows Defender yeterli değil mi?

Windows 8'den başlayarak, Windows’da varsayılan olarak etkinleştirilen Windows Defender bilinen yerleşik bir virüsten korumaya sahiptir. Ama yeterli mi? Bunun cevabı “belki” olabilir. Çünkü etkinliğinin birkaç hareketli parçaya bağlı olmasından dolayı kesin değildir.

Örneğin, Windows Defender geleneksel virüslere karşı iyi bir savunmadır. Ancak, normal virüslerin ötesindeki tehditleri algılamayabilir ve cihazlarınızı fidye yazılımı gibi daha karmaşık sızmalara karşı koruyamayabilir. Dolayısıyla etkinliği, birey olarak ne kadar dikkatli olduğunuza da bağlıdır. Bilinmeyen bir gönderenden veya web sitesinden o bağlantıyı veya e-posta ekini mi tıklayacaksınız? Güvende olmak için, ek bir koruma katmanına ihtiyacınız vardır.

Sophos Antivirüs Yazılımı

Yapay Zeka ile Tehdit Tespiti

Derin öğrenmeyle yeni nesil yapay zekadan yararlanan Sophos Home, daha önce hiç görülmemiş kötü amaçlı yazılımları çalıştırmadan önce tespit eder ve engeller.

Kurumsal kullanıcılarımız için mevcut olan son teknoloji yapay zeka, artık kişisel bilgisayarları korumak için hem Ücretsiz hem de Premium yazılımımızda mevcuttur. Bu tahmine dayalı ve sezgisel yapay zeka, dosyaları çalıştırmadan önce değerlendirmek için derin öğrenmeyi kullanır ve yepyeni, daha önce hiç görülmemiş "sıfırıncı gün" saldırılarını durdurur. Dünya çapında önde gelen bankalar, hükümetler ve işletmelerin güvendiği aynı koruma düzeyidir. Ayrıca, bu teknoloji, iş yazılımımızın üçüncü taraf testlerinde şimdiye kadar görülen en yüksek performans puanlarından bazılarını aldı.

Gerçek Zamanlı Tehdit Önleme

Sophos Home, yeni ve gelişmekte olan virüslere, kötü amaçlı yazılımlara, Truva atlarına, solucanlara, botlara, potansiyel olarak istenmeyen uygulamalara (PUA'lar) ve en son tehditlere karşı ultra koruma sağlar.

Sophos Home, bilinen kötü amaçlı yazılımları önlemenin çok ötesine geçer ve geleneksel antivirüs korumasından çok daha fazlasını yapar. Şüpheli davranışları ve faaliyetleri araştırıp analiz ederek İnternet güvenliğini yepyeni bir seviyeye taşır. Korumanıza yönelik bu proaktif yaklaşım, 7/24 SophosLab'lerimizden gelen gerçek zamanlı tehdit istihbaratıyla birlikte, yeni ve gelişen virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan, fidye yazılımı saldırılarından, uygulama ve işletim sistemi istismarlarından, PUA'lardan, kimlik avı saldırılarından, kötü amaçlı web sitelerinden korunmanızı sağlar.

Gelişmiş Fidye Yazılımı Güvenliği

Güçlü fidye yazılımı önleme teknolojisi, kişisel dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı şifrelenmekten ve fidye için tutulmaktan korur.

Kişisel fidye yazılımı saldırıları artıyor. Bu tehditler, geleneksel web filtreleri ve antivirüs savunmalarından kayabilir, kişisel dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı şifreleyebilir ve ardından şifre çözme anahtarı için fidye ödemenizi talep edebilir. Sophos Home, değerli verilerinizle etkileşime giren süreçleri tarayarak her zaman tetiktedir. Şifrelenmiş verilerle sonuçlanan değişiklikler yapan bilinmeyen bir şey tespit edersek, fidye yazılımı saldırısını engeller ve verilerinizi önceden değiştirilmiş bir duruma geri alırız.

Gelişmiş Kötü Amaçlı Yazılım Tarama ve Temizleme

Sophos Home, önceki güvenlik yazılımının bilgisayarınızda bırakmış olabileceği kötü amaçlı yazılımların izlerini ve kalıntılarını ortadan kaldırarak derin bir tarama ve temizleme ile başlıyor.

Sophos Home, güçlü, profesyonel düzeyde bir virüs temizleyici sağlar. Geleneksel virüs temizleyicilerin çoğu rahatsız edici kötü amaçlı yazılım dosyalarını kaldırırken, derinlemesine tarama ve temizlememiz ekstra yol kat ediyor. Daha önceki güvenlik yazılımının bilgisayarınızda bırakmış olabileceği virüsler, Truva atları, rootkit'ler ve casus yazılımlar dahil olmak üzere kötü amaçlı yazılımın izlerini ve kalıntılarını ortadan kaldırır. İlk etapta bilgisayarınıza hiç bulaşmamış gibi olacak.

Uzaktan Güvenlik Yönetimi

İster aynı evde ister başka bir ülkede olsun, hayatınızdaki herkes için bilgisayar güvenliğini kolayca görüntüleyin ve yönetin.

Ailenizdeki en teknoloji meraklısı kullanıcı mısınız? Uzak ve geniş aileden sık sık bilgisayar sorunlarıyla ilgili yardım isteniyor mu? Sophos Home, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan birden fazla PC ve Mac için bilgisayar güvenliğini kolayca görüntülemenizi ve yönetmenizi sağlar. Basitçe hesabınıza bilgisayar ekleyin ve ardından herhangi bir web tarayıcısında Bulut Yönetim Panonuzdan güvenlik uyarılarını ele alabilir, güvenlik ayarlarını değiştirebilir ve taramalar yapabilirsiniz.

Artı Çok Daha Fazlası

Ebeveyn Web Filtreleme

Çocuklarınızın çevrimiçi olarak görüntüleyebileceği içeriği kontrol edin. Yetişkinlere uygun içerik, potansiyel olarak uygunsuz içerik veya sosyal ağ siteleri ve bloglar etrafındaki filtreleme kategorilerini kolayca seçin.

Web Güvenliği

Sophos Home, güvenli gezinme, bankacılık ve alışveriş için hileli bir kimlik avı saldırısının parçası olarak oluşturulmuş siteler dahil olmak üzere kötü amaçlı veya güvenliği ihlal edilmiş web sitelerini engeller.

Bankacılık Koruması

Bankacılık ve kredi kartı bilgilerinizi kötü niyetli üçüncü şahıslara ve keylogger yazılımlarına karşı koruyun.

Gizlilik koruması

Çevrimiçi gizlilik ihlallerini önleyin. Sophos Home, dışarıdan bir kaynak web kameranıza veya mikrofonunuza erişmeye çalıştığında sizi uyarır. Ayrıca, siber suçlular ve keylogger yazılımı yazdığınız şeyi yakalayamayacak şekilde tuş vuruşlarınızı şifreleriz.

Kimlik koruması

Sophos Home, kötü amaçlı yazılımların makinenizin belleğinde kayıtlı kullanıcı adlarınızı veya şifrelerinizi çalmasını önleyerek şifre güvenliğini destekler.

Premium Destek

Destek teknisyenleri, Pazartesi - Cuma günleri 08:00 - 20:00 EST saatleri arasında canlı e-posta ve sohbet için kullanılabilir. Ayrıca, hızlı bir konu araması için Bilgi Tabanımız 7/24 hizmetinizdedir.

Sophos Antivirüs, ev kullanıcıları için Sophos Home ücretsizdir. Sophos Premium için bizden fiyat alın. Şirketler için Sophos antivirüs ayrıca teklif verilir. Aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Ev için ücretsiz Sophos Antivirüs yazılımını indirmek için tıklayınız.

Hizmetlerimizin tamamını görmek için tıklayınız

Sophos Antivirüs, fiyat teklifi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

SIBERP Siber Güvenlik ve ERP Yazılım Sistemleri